Yapı Malzemeleri

Beton Nedir? | Özellikleri Nelerdir?

İnşaat sektörünün en çok kullanılan inşaat malzemesi nedir diye sorulsa cevabı kesinlikle Beton yapı malzemesi olacaktır. Binalardan, karayollarına, köprüler ve daha birçok yapının inşasında kullanılan birleştirici malzemeye beton ismi verilmektedir.

Beton Nedir?

Beton, yeryüzünde en çok sarfedilen insan oğlu yapımı malzemedir. Binalarda, köprülerde, yollarda ve barajlarda sık sık harcanan mühim bir yapı malzemesidir. Kullanımları yapısal programlardan kaldırımlara, kaldırımlara, borulara ve drenajlara kadar uzanır. Betona, esas olarak Portland çimentosu, su ve agregadan (çakıl, kum veya Kaya) oluşan kompozit bir bileşendir. Bu malzemeler birlikte karıştırıldığında, zamanla yavaş yavaş sertleşen uygulanabilir bir macun oluştururlar.

Agrega, Agrega Çeşitleri, Agrega Özellikleri

Beton, çimento, ince agrega (kum) ve zaman içinde sertleşen su ile karıştırılmış özensiz agregalardan meydana gelen bir yapı malzemesidir. Portland çimentosu, beton üretimi için sık sık sarfedilen çimento türüdür. Beton teknolojisi, betonun özelliklerinin incelenmesi ve kolay programları ile ilgilenir. Bir yapı inşaatında beton, temellerin, kolonların, kirişlerin, levhaların ve başka yük taşıyıcı elemanların inşası için tüketilir. Çimento dışında, kireç betonu için kireç ve yol yapımı için sarfedilen asfalt betonu için bitüm gibi türlü bağlayıcı malzemeler tüketilir.

Tarihi

Betona benzeri bir gereç ilk olarak Mısırlılar yönünden kireç ve alçıdan meydana gelen geliştirilmiştir. Tipik olarak, kireç, tebeşir yahut istiridye kabukları 1800’lerin başlarına kadar çimento oluşturucu madde olarak kullanılmaya devam etti. 1824’te Portland çimentosu, kireçtaşı ve kil karışımı yakıldı ve öğütüldü ve o zamandan beri beton üretiminde sarfedilen baskın çimentolama maddesi olarak kaldı.

Betonun Özellikleri

Betonun özellikleri, sarfedilen agrega yahut çimento yahut bunu üretmek için sarfedilen yöntemle belirlenir. Su-çimento oranı, daha az su konusuna sahip bayağı yapısal betonda belirleyici etkendir ve bu dahi daha kuvvetli bir betona niçin olur.

Küçük Ev Dekorasyonu İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Betonların, inşaat işleri için çok lüzumlu ve tüketimi kolay bir malzemedir. Tüm bileşenler-çimento, agrega ve su ölçü birimi lüzumlu oranlarda karıştırıldıktan sonra, çimento ve su kendilerini sertleştirilmiş bir kütleye düğümlemek için birbirleriyle tepkiye başlar. Bu, Kaya gibi kütleyi sertleştirir-bu betondur. Kullanılan en süregelen tip, geleneksel ağırlık betonu yahut geleneksel dayanırlık betonu olarak isimlendirilen normal betondur. Bu, şahsi ve mesken tüketimi için perakendecinin sektöründe hemen piyasada bulunan beton ile alakalıdır. Bu, ürünün ambalajında yazılı olan kullanım talimatlarını içerir. Agregaların çalışması için kum ve türlü malzemeler kullanır ve geçici kaplarda birleştirilir.

Bununla beraber, bu, çökme testi kullanılarak ölçülebilen betonun işlenebilirliğini (ve pompalanabilirliğini) azaltır. Agreganın derecelendirilmesi, biçimi, dokusu ve oranı dahi benzeri bir tesire sahip olur. Özellikle kuvvetli bir beton gerekiyorsa, agrega miktarı çimentoya göre azaltılabilir. Bununla beraber, çimento mühim bir maliyet faktörüdür ve karışımdaki oranının arttırılması umumi fiyatı artıracaktır.

Oyunuz
[Toplam: 1 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir