hvac sorunları

Havalandırma Sistemlerinde Sık Karşılaşılan Sorunlar

Evinizdeki birtakım odaların başkalarından daha sıcak yahut soğuk olduğunu ayrım ettiniz mi? AC ayarlarınızı değiştiriyorsunuz fakat gene de bir ayrım hissetmiyor musunuz? Ellerinizi havalandırma deliklerinin önüne koyun ve klimanızın hava akışının cılız ve nerdeyse hiç olmadığını hissedin. Havalandırma Sistemlerinde serin olması gerektiğinde hava sıcaktır yada olması gerekenden soğuktur. Yaşayabileceğiniz potansiyel sorunları inceleyelim.

Havalandırma Sistemlerinde Yaşanan Sorunlar

Kirli hava filtrelerinden sızıntı yapan kanallara kadar, klimanızın hava akışının cılız olmasının pekçok sebebi vardır. Bazılarının düzeltilmesi basittir, bazıları şayet profesyonel yardım etmeye gereksinim duyar.

havalandırma sistemlerinde yaşanan arızalar

Hava akımı problemleri tedavi edilmezse, onarımı epey pahalı olan kompresör arızası gibi klima problemlerine niçin olabilirler. Bazı hallerde, değiştirmeniz dahi gerekebilir. Havalandırma Sistemlerinde bir problem olduğunda, klima üniteniz çoğunlukla size ikaz işaretleri verecektir. Sıcak ve soğuk noktalar yaşamaya başlayabilir yahut evinizdeki havalandırma deliklerinden hava üflemeyebilirsiniz. Havalandırma delikleri nerdeyse hiç hava vermeyebilir yahut evinizde basınç dengesizliği ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple, konunun özüne inmek için bu işaretler ile ilgili öğrenmek önemlidir.

Tavan Vantilatörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Hava Filtrelerinin Tıkanması

AC bakımınızı uzun uzun bir süre göz ardı ettiyseniz, tıkanık hava filtreleri HVAC hava akımı sorununuzun suçlusu olur. Hava filtreleri, havayı evinizde pak tutmaktan mesuldür. Küf, polen, toz, evcil hayvan tüyü ve dış mekan kirleticilerini filtreliyorlar. En iyi şekilde çalışabilmek için, kullanımınıza tabi olarak maaş olarak temizlenmeleri lazım olur.

klima arızaları ve çözümleri

Havalandırma Sistemi filtreleriniz, enkazla doluysa, hava akışını engel olur, bu dahi evinizde cılız hava akışı yahut sıcak ve soğuk noktalara yol açabilir. Tıkanmış filtreler, bakım gerektirmeden çok çok vakit gider iseniz ac’nizin tamamıyla çalışmasını dahi durdurabilir.

Komple Ev Tadilatı Fiyat Hesaplama

Bu HVAC hava akımı problemini çözüme ulaştırmak için hava filtrelerini değiştirmeniz lazım olur. İdeal olarak, filtrelerinizi aşağı yukarı 250 saatlik kullanımdan sonra temizlemeli ve nemli bir iklimde yahut çok pis bir bölümde yaşıyorsanız asgari 3-4 ayda bir yahut daha çok değiştirmelisiniz. Akıllı cihazlar oynamak için geldiği hava filtreleri denetim bir zorluk olur tutmak, ve o olduğunu. Hava filtresi temizlik seviyenizi izlemek için küçük bölmeli, pencereli yahut portatif AC üniteleriniz varsa akil termostat yahut akil AC denetim cihazı kullanabilmeniz mümkün.

Havalandırma Sistemi Değerlerinin Alana Uygun Seçilmemesi

Büyük boy bir klima satın aldıysanız, daha büyük bir ünitenin daha verimli soğutma sağlayacağını düşünürseniz, bu yolla çalışmaz. Gerekli kısa döngülerden daha büyük olan, yani sık sık açılıp kapanan bir ünite. Bunlar aşınmayı ve yıpranmayı çoğaltır ve ac’niz yeterli hava akışı sağlayamaz. Dahası, katiyen evinizdeki çok nemi giderecek kadar çok vakit çalışmaz.

Benzer şekilde, zayıf bir HVAC ünitesinin evinizi soğutmak için daha çok çalışması lazım olur, bu dahi bileşenlerinin, bilhassa kondansatörün ekstrem ısınmasına yol açabilir. Bu işaretleri ayrım ederseniz, eviniz için doğru klima boyutunu saptamak için profesyonel bir değerlendirmeye gidin.

Oyunuz
[Toplam: 2 Average: 5]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

] }