Laminat Parke Alan Ölçüsü Nasıl Alınır?

Laminat parke alan ölçüsü nasıl alınır? Laminat Parke Alan Ölçüsü Nasıl Hesaplanır? Sorularını detaylı bir şekilde inceliyor ve cevaplandırıyoruz. Laminat parke ölçülürken firmaların kullandığı bir çok yöntem bulunuyor. Markaların veya firmaların hepsi kendi fiyatlandırma sistem veya geleneklerine göre ölçme sistemi uygularlar. Şimdi konuyu detaylı ve örnekleri sunarak açıklayalım.

Tadilat maliyeti hesaplama sayfamızdan yaklaşık değerleri ile tadilat masraflarınızı ortaya çıkarabilirsiniz. Verilen değerler ortalama maliyet oranları ile hazırlanmıştır. Laminat Parka Fiyatları Hesaplama makinemiz ile de laminat fiyatlarınızı alabilirsiniz.

Laminat Parka Fiyat Hesaplama
 • Kimi firma en ve boyu net ölçer. Eni de boyuda örneğin 4,00 x 4,00 = 16,00 metre kare hesaplar . Laminat parke montajı yaparken çıkan zayiatı hesaba katmaz. Metre kare birim fiyatını yüksek tutabilir. Ölçmede alanı en az hesaplama usulüdür . Fakat sadece laminat parke metre kare fiyatı soran müşteriye ; muhtemelen çıkan zayiatı hesaba katmadığı için laminat parke metrekare birim fiyatını piyasadan yüksek vermek zorunda kalır.
 • Diğer firma alanı net ölçer ve bu ölçüye süpürgeliği de ilaveten ekler .Örnek 4 metre gelen bir kenarı 5 er santim her iki tarafa süpürgelik ilave eder ve 4,10 metre olarak ölçer 4,10 x 4,10=16,80 metre kare kabul eder ve laminat parke birim fiyatıyla çarpar. Metre kare alan ölçüsü fazla ama muhtemelen laminat parke metre kare birim fiyatı biraz daha düşüktür.
 • Kimisi tamamlayıcı dekoratif aksesuar olarak kullanılan kapı önü çıtasını , metalini ayrı olarak toplam fiyatın altına ekler , kimisi hesaba eklemez benden hediye der ama laminat parke metrekare birim fiyatını yüksek tutabilir.
 • Bazı firmalar da laminat parke paket hesabı yaparak toplam fiyatı bulurlar .Her laminat parke paketinin içerdiği , kapladığı alan belli olduğu için , kullanılan laminat parke paketleri hesaplanır. Ama müşterinin laminat parkesi zayiatlıda işlenebilir. Veya bozuk çok zayiat veren ucuz laminat parkeler , paket hesabı işlenirse bozuk ve defolu laminat parkeler kesilip atılacağı için zayiat müşteriden çıkarılabilir. Yani kutu hesabı görünüşte müşteri lehinde gibi görünür , ama aleyhinde daha kolay kullanılabilir. Ve satıcı kutu hesabı yaptığı için laminat parke metre kare birim fiyatını muhtemelen piyasadan yüksek vermek zorundadır.
 • Kimisi ki en çok kullanılan usul budur ; laminat parke yerine göre %3–%5–%7 zayiat verir .Ortalama laminat parke zayiatı %5 kabul edilir ve alanı net ölçer 4,00 x 4,00 = 16,00 metrekare alan hesaplanır . %5 zayiat üzerine ilave edilir. 16 metre kare laminat parke zayiatı ( %5 ) 0,80 metre kare alan yapar. Toplamda 4*4= 16,00 +0,80 = 16,80 metrekare laminat parke alanı hesaplanır.
  Peki laminat parke zayiatı yüzdesi nedir ? Laminat parke kilit sistemleriyle bir birine yanaştırılıyor ve tutturuluyor , sırayla işlenen bir laminat parke paneli duvar dibine geldiğinde kesiliyor kilitli taraf kullanılıyor diğer kesilen laminat parke de kilit kalmadığı için atılıyor. Yani zayiat var.
Laminat Parke Alan Ölçüsü Nasıl Alınır?

Tavsiyem evinize laminat parke yaptırmaya karar verdiğinizde:

 1. Yapacağınız ilk iş laminat parke markası değerlendirin ve seçiminizi yapın.
 2. Aynı marka laminat parke satan, montajını yapan birkaç parke firması evinize getirin ve değerlendirmeleri not alın.
 3. Alan ölçüsü hiç sormayın.
 4. Laminat parke metre kare birim fiyatı hiç sormayın.
 5. Beğendiğiniz laminat parkeyi toplam kaç liraya yaparsın (götürü üsül) bitmiş fiyatını sorun.
 6. Ödeme koşullarınızı laminat parke bayisine anlatın, bu şartlarda laminat parkeyi bana kaç liraya yaparsın sorusunu sorun.
 7. İster en düşük fiyatı teklif edene yaptırırsın.
 8. Yada kalitesine, işçiliğine ve ilgilenmesine inandığınız laminat parke bayisine yaptırırsın.
 9. Şunu hiç unutmayın laminat parkeniz de her an şişme, kabarma, renk atma sıkıntısı yaşayabilirsiniz.
 10. Laminat parkeciniz probleminizle ilgilenecek mi sorusunu da hesaba katın.
 11. Çok pazarlık yapmak veya ucuza yaptırmaktansa kalitesine, geri hizmet servisine dürüstlüğüne inandığınız kaliteli , iyi bir geçmişi olan laminat parke firmasına yaptırın.
 12. Unutmayın zararına kimse laminat parke satmaz . Kullanılacak
  laminat parke süpürgeliğini, eşik çıtalarını da sorgula.
 13. Bazı laminat parke markalarının birkaç üretim serileri oluyor. Senin anlayacağın kalitesiz , orta (normal), lüks (üst) grupları . Dikkat et aynı marka laminat parke fiyat farklılıklarında aldanma.
 14. Sakın evinin boyasını , kapısını ,seramiğini yapan usta tavsiyesiyle bir yerlere gitme. Muhtemelen gideceğin yer ustanın tanıdığıdır ve senin üzerinden komisyon veya eşantiyon alabilirler .
 15. Laminat parkede sizin zannettiğiniz gibi örneğin 1.000 TL lik alışverişte 500 TL’si kardır sanmayın. Büyük işlerde metre karede 1 TL, küçük işlerde  2 TL kar kalır . Bu ölçüye dikkat ederek pazarlık edin laminat parke bayinizin kalitesini elinizle düşürmeyin.

Laminat Parke Fiyatlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Parke ölçüsü nasıl hesaplanır?

Ortalama laminat parke zayiatı %5 kabul edilir ve alanı net ölçer 4,00 x 4,00 = 16,00 metrekare alan hesaplanır. %5 zayiat üzerine ilave edilir. 16 metre kare laminat parke zayiatı ( %5 ) 0,80 metre kare alan yapar. Toplamda 4*4= 16,00 +0,80 = 16,80 metrekare laminat parke alanı hesaplanır.

Parke ölçüleri nedir?

Bu parkelerde genişlik 120-2200mm arası iken, boyu 800-2400mm arasıdır. Kontraplaklı lamine parkelerde üst katmanın kalınlığı 3.5-5.5mm arası değişmektedir. Toplam kalınlık ise 12-15-17mm civarıdır. Bu parke türünde genişlik 195mm ve üzeri, boy ise 1100 mm ve üzeridir.

Çamsan parke bir paket kaç m2?

Çamsan | Ladin Parke 8 Mm ( Paket Satılır. 1,85 M2 Alan Kaplar.)

Oda ölçümü nasıl yapılır?

Metrekare Hesaplaması Nasıl Yapılır?

 1. Metrekare hesaplaması için gerekli olan malzemeler:
 2. Odanın Eni +Odanın Boyu x 2 = Odanın Çevresi,
 3. Odanın Eni +Odanın Boyu x 2 = Odanın Çevresi,
 4. Odanın Çevresi ×Duvarın Boyu (Tavana kadar olan yüksekliği) = Duvarın metrekare cinsi alanı

Parke seçimi nasıl olmalı?

Şimdi, parke rengi seçerken ev dekorasyonu açısından sağlıklı karar vermenizi sağlayacak detayları paylaşalım.

 1. Alanın Büyüklüğü Doğrultusunda Renk Seçimi Yapın.
 2. Nasıl Bir Etki Yaratmak İstediğinize Karar Verin.
 3. Odanın Renk Paletini Gözeterek Seçim Yapın.
 4. Rengin Kullanışlı Olmasına Özen Gösterin.

Parke kaç mm olmalı?

Parke ne kadar kalın olursa, Profil dayanıklılığı o kadar güçlü olacaktır. Parkeler çoğunlukla üç ayrı tabakadan oluşur. Bunlar; 5 mm ile 10 mm arası kalınlıkta ağaç katmanı ve 5 mm kalınlıkta ahşap katmanından meydana gelmektedir. Masif parkelerin kalınlığı ise, 16 mm ve 20 mm arasından olmalıdır.

Laminat kaç milim?

Boyut özellikleri. Geleneksel olarak, laminatın kalınlığı 6-12 mm aralığındadır. İstisnai olarak, kalınlığı 4-5 mm olabilen su geçirmez vinil laminat çeşitleri vardır. “Kalın” modeller (12 mm ‘den fazla) genellikle Çinli üreticilerin kendi teknolojik gelişmelerini kullanarak üretiliyor.

Parkenin altına ne konur?

Laminat parke ürünü montajı yapılırken, parke altına şilte ürünü serilmesi gerekmektedir. Şilte ürünü betondaki rutubet ve nemin üst tarafa geçmesine engeller. Fakat tek başına şilte, ısı ve ses yalıtımı sağlayamaz. Beton soğukluğunun laminat parke ürününe hemen geçmesi kapron ürünün tercih edilmesine neden olmuştur.

Kapron ne demek?

Kapron ne demek? Kaprın ses izolasyonu istenen yerlerde, ses izolasyonu sağlayan bir üründür. Kapron, laminat parke üzerinde yürürken rahatsızlık veren sesi, %50 oranında azalmasını, laminat parke uygulamalarında ısı izolasyonu sağlar.

Oyunuz
[Toplam: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir