PVC Yaz Kış Ayarı Nasıl Yapılır? – 2022

PVC Yaz-Kış ayarı nasıl yapılır? Soğuğa önlem almak için neler yapabilirsiniz hep birlikte inceleyelim. PVC Yaz-Kış ayarı yapmak soğuk havalara karşı alabileceğiniz en yararlı sonuçları olabilecek önlemlerden bir tanesidir. Soğuk havalarda evde daha çok ısınmak ve daha az doğalgaz faturası ödemek için çoğu kişi evde uygulanabilecek etkili yöntemleri araştırıyor.

Pakpen, Pimapen gibi isimlendirilen PVC pencerelerde mevsime göre pencere ayarı bulunuyor. Bulunduğunuz mevsime göre ayar yaptığınız takdirde hem daha çok ısınıyor hem de faturaların daha az gelmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin; yazın evin daha serin olmasını, kışın daha sıcak olmasını PVC yaz-kış ayarını yaparak sağlamanız mümkün.

PVC Yaz Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

PVC Yaz Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Pimapen kışlık ayarı, Firatpen yazlık kışlık ayarı gibi ayaları genel olarak aşağıda ki maddelerden görebilirsiniz.

 • Usta çağırmadan evde kendiniz conta ayarını yaparak istediğiniz yaz veya kış konumuna getirebilirsiniz. Bunun için;
 • İlk olarak pencereyi açın ve iç tarafta yer alan kilitleme mekanizmasını bulun. Bu mekanizma genelde yuvarlak veya oval bir pim şeklindedir.
 • Gördüğünüz mekanizmanın  pim kısmına evde bulunan tornavida ya da alyan anahtarı yardımıyla döndürün. İçinde yer alan silindir kilidi döndürün.
 • Silindir kilidin üzerindeki çentik sola (içeri) dönük ise lastik daha fazla sıkılacağı için hava girişi az olacaktır ve bu ayar kış ayları için uygun olandır.
 • Eğer silindir kilidin üzerindeki çentik ortada ise standart ayar geçerli olduğunu gösterir. Ayrıca bazı PVC pencereler standart ayarlı olarak gelir ve bu şekilde dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur.
 • Silindir kilidin üzerindeki çentik sağa (dışarı) dönük ise bu durum yaz ayları için uygundur.

  Pimapenlerde Yaz Kış Ayarı Nerededir?

Pimapen Yaz-Kış Ayarı Nasıl Yapılır?

Pimapen Yaz-Kış ayarını yapmak için öncelikle pencerenin ya da kapının kilit mekanizmasını bulun. Pencerenin ya da kapının yan tarafında, çerçeve ile birleştiği kenarda bu mekanizmayı bulacaksınız. Yuvarlak ya da oval pim şeklinde olan bu mekanizma direkt dikkatinizi çekecektir. (Yukarıdaki görsel)

Yuvarlak mekanizmanın ortası alyan ucuna benzer şekilde altıgen yapıdadır. Pimapen yazlık kışlık modunu ayarlamak için buraya varsa bir tornavida ya da alyan anahtar sokarak kilidi döndürmelisiniz.

Önemli: Cıvatayı tamamen çevirmeyin! Tam olarak 90 derece dönmelidir. Her şeyi doğru yaptıysanız, pencere daha sıkı kapanacaktır. Aksi halde hata yapmışsınızdır. Tüm cıvataları tekrar kontrol edin – sağ tarafa döndüklerinden emin olun.

Silindir kilidin üzerindeki çentik sola (içeri) dönük ise lastik daha fazla sıkılacağı için hava girişi az olacaktır ve ayar kış ayları için uygundur. Ortada ise standart ayar geçerli demektir. Çentik sağa (dışarı) dönük ise bu durum yaz ayları için uygundur.

Başka bir deyişle mekanizma içe (evin içine doğru) gelirse kış ayarına gelir hava teması tamamen kesilir ve dışa (sokağa doğru) yapılırsa yaz ayarıdır.

Genellikle PVC pencereler standart ayarlı olarak gelir ve bu şekilde dört mevsim kullanılmasında bir sakınca yoktur.

Pencerenin Yaz Kış Hangi Modda Olduğunu Nasıl Anlarım?

Pencere kenarındaki silindirin üzerinde bir çentik yer alıyor. Bu çentik sola (içeri) dönük ise kış,  sağa (dışarı) dönük ise yaz ayarında olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca yaz ayarındayken pencerenin içeri hava üflemesi daha olağandır. Yeterince conta sıkışması olmadığı için dışarıdaki hava içeri sızar. Kış modundaki PVC pimapen pencereler daha sıkı olur ve dışarıdan hava sızması daha zordur.

 • PVC pencerenin yaz mı yoksa kış ayarında mı hangisinde olduğunu anlamak için pencerenizin pervazı ile birleştiği yere bir kağıt parça koyun.  Daha sonra koyduğunuz kağıt parçasını çekerek çıkarmayı deneyin. Eğer kağıdı çıkarırken hafif zorlanıyorsanız fakat kağıdı yırtmadan alıyorsanız pencereniz 4 mevsim ayarında olduğunu gösterir.
 • Yerleştirdiğiniz kağıdı çekerken zorlanmıyorsanız ya da kağıt kendiliğinden düşüyorsa yaz modunda olduğunu gösterir,
 • Kağıdı çekmekte aşırı zorlanıyor ve kağıt yırtılıyorsa da pencereniz kış modunda olduğunu gösterir.
 • Ayrıca diğer deneyebileceğiniz bir yöntem ise; silindir kilidin üzerindeki çentiğe bakarak da PVC pencerenizin hangi modda olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Çentik sola (içeri) dönük ise kış, sağa (dışarı) dönük ise yaz ayarında olduğu gösterir. Çentik ortada ve yukarı dönükse standart ayardadır ve dört mevsim kullanılabilir anlamı taşır.
 • Dikkat edeceğiniz bu yöntemle eviniz kışa ve yaza hazırlayabilirsiniz.

Önemli: Cıvatayı tamamen çevirmeyin! Tam olarak 90 derece dönmelidir. Her şeyi doğru yaptıysanız, pencere daha sıkı kapanacaktır. Aksi halde hata yapmışsınız demektir. Tüm cıvataları tekrar kontrol edin ve sağ tarafa döndüklerinden emin olun.

Pimapen Yaz Kış Ayarı Ne İşe Yarar?

Kışın daha izole bir ev için pimapen pencereleri kış moduna getirebilirsiniz. Bu sayede contalar sıkışır ve evinize soğuk havanın girmesini önler. Yaz aylarında ise evin daha fazla hava alması için contalar gevşetilir ve yaz ayarına getirilir.

PVC Yaz-Kış Ayarı Nasıl Yapılır Soğuğa Önlem

Pimapenlerde Yaz Kış Ayarı Nerededir?

Pimapenlerde yaz kış ayarı görsellerde gözükmektedir. Pimapende ki yani penceredeki tüm vidaların yerlerini bulunuz. Pimapende ki vidaların sayısı, kanadın boyutuna veya üreticiye bağlı olarak değişebilmektedir. Bulduğunuz bütün vidaları çevirmeniz gerekiyor. Bütün vidaları çevirmezseniz istenen sonuçları elde edemezsiniz. Öneri olarak sunabileceğimiz şeyler ise uygun aletlere sahip olmalısınız ve penseden olabildiğince uzak durun.

İzolasyon Önerileri 2022

İzolasyon önerileri 2022 başlığımız ile size yapabileceğiniz alternatif yollar sunuyoruz. Trafikli ya da kuzeye bakan bir eve sahipseniz çift cama göre iki kat maliyetli üçlü cam mutlaka öneriyoruz.Bazı markaların hazır boyalı ve camlı ahşap doğramaları da var. Kaliteli ısı yalıtımlı camlar yüksek maliyetli, ama ısıyı içeride tutarak tasarruf sağlar. Güney cepheli pencerelerde güneş kontrollü cam da tavsiye ediliyor.

Oyunuz
[Toplam: 2 Average: 5]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

FAQ

Pimapenlerde yaz kış ayarı var mı? Evet pimapenlerde yaz kış ayarları vardır. Pakpen, Pimapen gibi isimlendirilen PVC pencerelerde mevsime göre pencere ayarı bulunuyor. Mevsimine göre bu ayarı yaparak, yazın evin daha serin olmasını, kışın daha sıcak olmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede faturalardan tasarruf edebilirsiniz

Kapı ya da pencerelerde soğuğu engellemek için fitil ya da yapışkanlı süngerler kullanabilirsiniz. Uygun fiyata alabileceğiniz bu fitil ve yapışkanlı süngerli kolayca siz de takarak, soğuk havanın içeri girmesini engelleyebilirsiniz. Daha detaylı bilgilere Tadilatın.com'dan ulaşabilirsiniz.