Ev Tadilatı, Ofis Tadilatı

Tavan Vantilatörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Tavan Vantilatörü tamiri yazımızı okuyorsunuz çünkü çalışmıyor, bu dahi sıcak bir günde epey kıymetsiz duruma getiriyor. Bu makale size vakit ve paradan tasarruf ederek tavan vantilatörünü nasıl tamirat edeceğinizi gösterecektir. Farklı tavan vantilatörü problemlerinin kaynaklarını nasıl tanıyacağınızı ve bunları aceleyle nasıl düzelteceğinizi içerir.

Tavan Vantilatörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Dışarısı sıcak olduğunda, tavan vantilatörleri iç mekan havasını dolaştırarak evinizi rahat ettirmeye yardım eder. Seçtiğiniz stile tabi olarak, rastgele bir odaya bir dekor öğeyi eklerken soğutma faturalarından tasarruf etmenize yardımcı olabilirler. Zamanla, tavan vantilatörünüzün eskisi gibi çalışmadığını görebilirsiniz. Sizler için, Tavan Vantilatörü Tamiri başlığı altında bir çalışma hazırladık.

tavan vantilatörü tamiri

Yıllar geçtikçe, tavan vantilatörü sorunlarımızın adaletli payıyla karşılaştık, fakat deneyimlerimizden öğrendik ve yol süresince keşfettiğimiz şeyleri sizinle bölüşmek istiyoruz. En süregelen tavan fanı problemini tanımlamanıza ve düzeltmenize yardımcı olmak için en iyi tavan fanı problem giderme ipuçlarımızı hazırladık. Her vakit olduğu gibi, tavan vantilatörünüz üstünde çalışırken titiz olun ve rastgele bir yaralanmayı önlemek için dönem kesici kutusundaki kuvveti kapatın.

Boya Badana Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir tavan fanı türlü nedenlerle düzenli çalışmayı durdurabilir. Elektrik kuvveti almadığı için hiç çalışmayan bir fan ile nasıl kafaya çıkacağınızı göstereceğiz. Daha sonra, sallanma, uğultu ve düzenli bir şekilde dönmeme gibi diğer fan problemlerine geçiyoruz.

İlk olarak, yakın vakitte satın aldığınız tavan vantilatörü taktıktan sonra çalışmıyorsa yahut bir süre sonra ansızın çalışmayı durdurduysa, lütfen alttaki tavan vantilatörü üreticilerinin listesine bakın ve hususi fanınızla alakalı problem giderme konusu ile ilgili yardım için Müşteri servis hatlarını arayın. Sorununuzu çözemezlerse ve fanınız hala güvence altındaysa, size bir yedek gönderebilirler. Birçok tavan vantilatörü yapımcısı hayat boyu Motor garantisi sunar!

Nasıl Çalışır?

Tavan vantilatörü, yaz aylarında daha yüksek sıcaklıklarda bir odayı daha konforlu duruma getirir. Bir odada bir esinti uyandırdığı için, odanın termostatını 5 ila 7 derece daha yükseğe ayarlayabilir ve klima faturalarınızı mühim ölçüde azaltabilirsiniz. Ve kışın, artan sıcak havayı sirküle etmek için bir tavan fanı aksine çevrilebilir. Bunu yaparak, yoksa toplanacak ve tavanda olacak sıcak hava, konfor için odaya geri itilebilir.

Parçaları

vantilatör tamiri

Bir tavan fanı birkaç esas parçadan meydana gelir, yani bir mahfaza, bıçaklar ve çoğu bıçak tarzına yerinde tutan “ütüler” ve bir downrod yahut diğer bir montaj cihazına sahip bir elektrik motoru.Buna ilave olarak, pekçok fan, lambaları ve cam yahut kristal tonları tutan bıçakların altında dekoratif “tesisatçılar” alabilmek için tasarlanmıştır. Bazılarında duvara monte edilmiş bir denetim yahut elde tutulan bir uzaktan kumanda vardır.

Tavan Vantilatörü Tadilatı

Tavan Vantilatörü Tamiri için ilk olarak, Güç fanı bizzat için elde var güvenilir olun. Fanın üstünde bir ışık fikstürü varsa ve ışıklar çalışıyorsa, fakat fan çalışmıyorsa, güç kaynağının iyi olduğunu ve problemin kablolamada yahut fan motorunun kendisinde bir yerde olduğunu bilirsiniz.

Elektrik duvar anahtarı alabilmek var Eğer değişik bir şey çalışıp çalışmadığını doğrulayın. Bir dönem kesicinin takılıp takılmadığını denetim edin. Güç kaynağının iyi olmasından eminseniz, duvar anahtarında bir problem olması mümkün olur, fakat bu olası değildir.

Küçük Oda Dekorasyonu

Fana giden akım pozitif olduğunda, tek seçeneğiniz muhafazanın içine girmek ve kabloları denetim etmektir. Fanlar, çoğunlukla saatlerce yüksek süratlerde hareket eder ve bir bağlantının gevşemesi mümkün olur.

Birçok modern tavan vantilatörü, kabloları çıkarırken montaj braketinden geçici olarak askıya alınmasını gerçekleştiren asık bir cihaza sahiptir. Buna sahip değilse, büyük ihtimalle bağlantıyı keserken fanı tutmak için bir yardımcıya gereksiniminiz olacaktır.

tavan vantilatörleri

Bu diğer bir süregelen sorundur ve sürenin %95’i şişkin bir kapasitörden sebeplenmektedir. Kondansatör, fan motoruna ne kadar güç verildiğini belirler. Kondansatör yanarsa, motora yalnızca az miktarda elektrik gelir ve fan düşük süratte sıkışır. İlk olarak, bütün tavan fanı düzeneğini gevşek vidalar yahut bağlantılar için denetim edin ve sıkılması gereken her şeyi sıkın. Fan kanatlarının her birinin tavandan tıpkı uzaklıkta olmasından iltimat etmek için bir mezura kullanın. Ayrıca, bükülmüş, çarpık yahut hasar görmüş bir şey olup olmadığını görmek için bıçakları ve montaj braketlerini denetim edin.

Fan hala olağandışı bir şekilde sallanıyorsa ve gevşek yahut bükülmüş bir şey yoksa, aşağı çubuğun üstündeki askı topunun (şayet varsa) oturduğu oluktan yerinden çıkması mümkün olur. Bunun denetim edilmesi, tavandaki taban plakasının çıkarılmasını ve montaj braketindeki bağlantının incelenmesini içerir.

Başka hiç bir şey yalpalamaya dikkat etmiyorsa, balans dışı olan fan kanadı(lar) üstüne ufak yapışkan ağırlıklar yerleştirmek için bir dengeleme kiti kullanmak mümkün. Kitler ucuzdur ve tüketimi çok basittir.

Motor gövdesini çıkarın ve basit bir resim araştırma yapın. Belirgin şort yahut kopukluk bulguları arayın. Tavan Vantilatörü Tamiri için en çok karşılaşılan problemlerden birisi üflemeli bir kapasitördür, fakat fan hiç hayat sendromu göstermediğinde bunun kabahatli olması olası değildir. Kısa bir süre sonra üflemeli kapasitörler ile ilgili detaylı olarak konuşacağız.

Kablolama motor muhafazasının içerisinde iyi görünüyorsa, tavandaki elektrik kutusundaki bağlantıları denetim edin. Görünür bir hasar yahut besbelli bir kabahatli yoksa, voltmetreyi çıkarmanız ve bağlantıları test etmeye başlamanız lazım olur.
Fanı yahut anahtarını sökmeden evvela fanın dönem kesicisini kapattığınızdan güvenilir olun. Bunlar tamamıyla ölmüş olan bir fanda problem giderme talimatlarıdır. Başka bir söyleyişle, mırıldanmaz ve başarısız bir şekilde dönmeye çalışmaz. Düğmeyi çevirirsen hiç bir şey olmaz. Sıfır. Hiç. Diğer problemlerin çözümleri sayfanın aşağısında yer almaktadır.

Duvar Çıtası Uygulaması

Bir tavan fanı hiç çalışmadığında, yapılacak ilk şey, anahtarından ve evinizin dönem kesicisinden yahut sigorta kutusundan elektrik aldığından güvenilir olmaktır. Önce dönem kesiciyi yahut sigortayı, sonrasında anahtarı denetim edin. Tavan fanının dönemine hizmet eden elektrik panelini bulun. Bu dönem çoğunlukla tıpkı odada yahut alanda tavan lambalarına hizmet eden dönem ile tıpkı olacaktır. Ters çevrilmiş rastgele bir dönem kesiciye bakın. Bir adet bulursanız, sonuna kadar çevirin ve sonra yineleme açın—bir kesiciyi bu yolla sıfırlarsınız. Sonra tavan vantilatörünü tamiri deneyimini tecrübe edinin. Bu işe yaramazsa, fanı denetim eden anahtarın bozulmuş olup olmadığını test etmeye devam edin.

Anahtar gerçekte kara (“sıcak”) tellerin devresini kesmek yahut tamamlamak için açılan ve kapanan bir kapıdır. Bu yüzden düşünce, çalışıp çalışmadığını görmek için devreyi anahtar olmadan tamamlamaktır. Bunu, anahtarı çıkararak, kara tellerin çıplak uçlarını bir araya getirerek ve bunları sabitlemek için bir tel somunu vidalayarak yaparsınız. Bunu yaptığınızda fan çalışıyorsa, problem yalnızca değiştirdiğiniz anahtardır.

 1. dönem kesici panelindeki fan dönemin gücünü kapatın.
 2. anahtarın kapak plakasını çıkarın ve anahtarı elektrik kutusuna monte eden vidaları sökün
 3. anahtarın yan tarafındaki vida terminallerini denetim etmek için bir voltaj test cihazı kullanın. “Sıcak ” olmadıklarından güvenilir olun (elektrik yüklü). Emin olduğunuzda, anahtarı ve kabloları kutudan yavaşça çekin.
 4. kabloları anahtarın terminallerinden sökün. Teller anahtarın arkasındaki deliklere sokulursa, telleri serbest bırakmak için tel deliklerinin yanındaki dikdörtgen yuvalara çok ufak, düz bir tornavida itin. Topraklama kablosu yeşil yahut çıplak olması gereklidir—bu bir elektrik yükü taşımaz. Öte yandan, anahtara bağlanan bir yahut iki kara kablo, güç açıkken bir şarj taşır. (Bazı hallerde, anahtar terminaline tabi ak bir tel, kara bir telin yerine geçtiğini belirtmek için kara elektrik bandı ile sarılır.)
 5. devreyi yineleme açın. Fan açılırsa, anahtar arızalıdır. Bu halde, yalnızca bir yedek fan anahtarı satın alın ve takın. Zamanlayıcılardan Wi-Fi denetimli anahtarlara kadar sahip olunan isteğe tabi anahtar türlerinden bazılarını soruşturmak isteyebilirsiniz. Fan hala çalışmıyorsa, problem kablolama yahut fan armatüründedir.
 6. devrenin gücünü yineleme kapatın. Mevcut anahtarı yineleme takın ve kapak plakasını yineleme takın. Çoğu vakit, fan açılabilir, fakat bıçaklar dönmezse, yalnızca bir süratte çalışırsa yahut süratleri ansızın bir şekilde değiştirirse, fan kondansatörü bozulmuş yahut kötü gidiyor. Aşağıdaki “tavan fanı Kondansatörünün nasıl değiştirileceği” bölümüne bakın.

Fanın ışığı çalışıyorsa ve / yahut uzaktan kumandayı yahut anahtarı tıklattığınızda fanda bir gümbürtü duyuyorsanız, güç aldığını ve anahtarın çalıştığını bilirsiniz. “İleri—geri” anahtarını birkaç kere çevirin ve sonrasında “İleri” mevkisine kilitleyin ve yineleme tecrübe edinin.

Bu problemi çözmezse, fandaki alıcı üzerindeki dıp anahtarlarının ve uzaktan kumandanın her ikisinin de tıpkı frekansa ayarlandığından güvenilir olun (bunu uygulamak için fanınızın kılavuzunu online olarak aramanız gerekebilir).

Bıçaklar elle ittiğinizde hareket etmezse ve yeni bir fan şayet, ambalaj malzemesi sıkışabilir. Daha evvela çalışan eski bir fan şayet, bir vida yahut parça gevşemiş ve sıkışmış olur.

tavan fanı tamiri

Çoğu fanın, dönmeye başlamak için gereksinim duydukları desteği veren bir” başlangıç kondansatörü ” vardır. Bu kondansatör yanarsa, değiştirilmesi lazım olur, yoksa bıçaklar dönmez yahut hatalı döner.

Tavan fanı başlangıç kondansatörünü değişiklik yapmak, alttaki videoda gösterildiği gibi göründüğünden daha basittir. Bir yedek satın alabilmek için bir ev geliştirme merkezine gittiğinizde, eski bir kondansatör (yahut bir fotoğraf) alın. Uygun bir yedek alabilmeniz çok önemlidir. Fanı sökmeden evvela elektrik devresini kapattığınızdan güvenilir olun.

Tavan vantilatörünüz çalışırken uğultu sesi çıkarırsa, denetimi değiştirerek problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Bu kıyaslayarak basit bir düzeltmedir, fakat fanınızın çok ucuz bir motoru varsa çalışmayabilir—motor vurulabilir.

Anti-hum özelliğini yayınlayan fanınızla ahenkli bir denetim satın aldığınızdan güvenilir olun. Nominal akım, fanınızın ihtiyaçlarına denk yahut daha büyük olması gereklidir. Birden çok fan yahut aydınlık fanlar Özel kontroller gerektirebilir.

 1. dönem kesicideki fanın gücünü kapatın.
 2. kapalı olmasından iltimat etmek için fanın anahtarını denetim edin.
 3. ön kapağı ve anahtarı çıkarın. Fan anahtarına tabi kabloların “sıcak ” olmadığından iltimat etmek için bir voltaj test cihazı kullanın (yukarıya bakın).”
 4. kabloları anahtardan ayırın.
 5. elektrik kutusundaki tellerin uçlarını düzeltin ve yeni anti-hum fan kontrolünün telleriyle beraber bükün.
 6. Tel somunları ekleyin, denetimi elektrik kutusuna vidalayın, ön plakayı yineleme takın ve sonrasında kuvveti geri yükleyin.

Tavan vantilatörleri için ufak bir yalpalama karakteristik olsa dahi, mühim yalpalama tehlikeli olur. Yalpalama kaynağını kontrol ederek başlayın. Çoğu halde, bir fan, fanlar için derecelendirilmiş bir elektrik kutusu yerine normal bir tavan elektrik kutusundan asıldığında yalpalama meydana gelir. Ağırlığı ve devamlı hareketi sebebiyle, bir fan elektrik kutusuna bir ışıktan çok daha çok güç uygular. Bir fan gevşek bir şekilde çalışırsa, çökebilir.

 1. braket muhafazasını tavandan sökün ve indirin. Elektrik kutusunu, fan kademeli bir kutu olarak bildiren bir etiket için denetim edin. Ayrıca nasıl bağlandığını denetim edin. U-cıvataları yahut rötar vidaları, metal kutuyu tavan arasındaki bir brakete yahut masif ağaçtan bloğa bağlamalıdır. Tavan vantilatörü kanopisini takmak için bir tornavida kullanarak eller. Tavandaki fan muhafazasını çıkarın.
 2. fanın desteğini denetim edin. Fan hatalı tipte bir kutudan sarkıyorsa yahut alenen desteklenmiyorsa, lütfen tavan fanının nasıl kurulacağı makalemize bakın. Kirişler arasında montaj için bir tavan vantilatörü dayanak kutusu.
  Özel dayanak elektrik kutusu 150 liraya kadar tutar ve yenilenmesi basittir. Amazon satın alabilmek. Tavan Vantilatörü tadilatı yeteneklerinizin ötesinde görünüyorsa, bir fan tamirat eksperi yahut bir elektrikçi arayın.
 3. Not: alttan dayanak cinsini belirleyemiyorsanız, denetim etmek için tavan arasına tırmanmanız gerekebilir. Bunu yapmadan evvela, bu daha basit adımların problemi çözüp çözmediğini görmek için 4-7 arasındaki adımları izleyin.
 4. dayanak braketini hareket ettirin. Sağlam değilse, sıkın.
 5. damla çubuğunu denetim edin. Fanınız bir damla çubuğundan sarkıyorsa, çoğu gibi, damla çubuğunun üstündeki bilyalı mafsalın fan dayanak braketi ile düzenli bir şekilde bağlandığından güvenilir olun.
 6. gerek görülürse bütün cıvataları ve vidaları denetim edin ve sıkın.
 7. bıçak uçlarının tavandan denk bir uzaklıkta asık olup olmadığını görmek için ölçün. Aksi takdirde, bıçaklardan biri yahut daha çoğu bükülebilir yahut bükülebilir. Bunu yapımcıya bildirin. Çoğu fan yapımcısı yedek fan kanatları sunar. Bir volan, tavan fanı motorunun milini bıçaklara bağlayan kauçuk bir disktir. Kauçuk, bıçaklardaki titreşimi en üye indirmeye yardım eder, fakat zaman içerisinde gereç çatlayabilir ve kırılabilir. Fan dönmeyi bırakırsa, fakat motor uğultu yapmaya devam ederse, büyük ihtimalle hasar görmüş yahut kırık bir volanınız vardır. Fanın volanını—yahut bütün fanı—tamirat etmeye çalışmak yerine değişiklik yapmak daha iyidir.

Bir tavan fanı motorunun değiştirilmesi, doğru tavan fanı parçalarını gerektirir. Başlamadan evvela, sahip olduğunuz fan cinsini düşünün.

Bazı tavan vantilatörleri süratle ve kolaylıkla menfaat ve tak motorlar var. Diğer fanlar, fandan yeni motorunuza renkli kablolamayı eşleştirmenizi gerektirir. Eski bir fanı çıkarırken, bağlantılara dikkat edin, böylelikle değiştirmenizi nasıl kuracağınızdan güvenilir olabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için tavan vantilatörünün nasıl bağlanacağına dair kılavuzumuza bakın.

İpucu: tavan vantilatörü tamiri için yedek bir motor kıyaslayarak elverişli fiyatlı bir çözümdür. Ancak, eski bir fan ile çalışıyorsanız, şimdi yesyeni bir Fikstür için alış veriş uygulamak için iyi bir vakit olur. Eviniz için en iyi tavan vantilatörünü nasıl seçeceğinize dair kılavuzumuza bakın.

Yedek volanlar kıyaslayarak ucuzdur ve çoğu tavan vantilatörü modeli için mevcuttur. Hangi marka ve model tavan vantilatörüne sahip olduğunuzu belirleyin. Bu derhal belli değilse, kırık volanı çıkarın ve dikkatlice ölçün. İç ve dış çapları, yerleri ve braket ile vida delikleri arasındaki boşlukları not ettiğinizden güvenilir olun. Ardından, lisanslı bir perakendeci yahut ev aletleri parçaları vasıtasıyla bir yedek parça bulun yahut online olarak arayın. Kırık volanı çıkarmak için fan aksamını sökmeniz lazım olur.

Oyunuz
[Toplam: 7 Average: 5]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.