Üst Kattan Su Akıyor Ne Yapılmalı? Sigorta Karşılar mı? 2022

Üst kattan su akıyor ne yapılmalı? Üst kattan akan suda sigorta karşılar mı? Üst kattan su akması durumunda yapılacak ilk şey komşunuzla iletişime geçip anlaşmaktır. Eğer yüzde yüz olarak komşunuzun tesisatı ile ilgili bir problem var ise tüm zararınızı karşılamakla yükümlüdür.

  • Üst kat komşunuza sorunu bildirin ve su kaçağını onarmasını isteyin, eğer yaşattığı problem dairenizde büyük ise onarım ücretini de isteyebilirsiniz.
  • Eğer üst kat komşunuzun sigortası var ise biraz daha rahatlayabilirsiniz sigorta her iki katın masrafını karışlamaktadır. Sigorta firmanız ile iletişime geçebilirsiniz direkt olarak.
  • Sigorta sıhhi tesisat sorunlarını ve verdiği zararların tamamını karşılar. Evinizi yıllık 400-500 TL gibi düşük ücretlere 1 yıl sigortalatarak komşu ilişkisi zararlarından ve maddi zararlardan kurtulabilirsiniz 🙂
  • Mahkemece alınan örnek kararı ile ilgili bilgi sayfanın sonunda verilmiştir.

Fakat böyle durumlarda kimse uğraşmak istemediği için yalan söyleyebilir veya kabul etmeyebilir. Bütün senaryoları değerlendireceğiz!

Bu ve bu gibi durumlar için hazırladığımız Ev Tadilatı kategorimizden bir çok bilgi edinebilirsiniz!

Üst Kattan Su Akıyor Nereye Şikayet Edilir?

Üst kattan su akıyor nereye şikayet edilir sorusunu soruyor iseniz direkt böyle bir numara yok. Su sızıntısı şikayeti genellikle çok katlı binalarda görülen bir sorundur. Tavanın akması, küflenmesi ve rutubet yapması gibi problemler yaşam kalitesini düşürür. Bu tip sorunlarda yapabileceklerinizi şu şekilde sıralayabiliriz;

Komşunuzla Anlaşma Yoluna Gidin

Komşunuzla anlaşma yoluna giderek bu durumu büyütmeden kurtarabilirsiniz. Fakat her ihtimale karşı bunu fotoğraflamalı, videoya çekmeli ve komşunuza göstermelisiniz. Komşunuz su sızıntı tespiti yaptırmalı ve sorunu çözmelidir. Fakat hala komşunuz olan durumları ve masrafları kabul etmiyor ise ve bir tesisatçı çağırmıyorsa durumu apartman yönetimine bildirmeniz gerekiyor.

Evi su sızıntısı yaşayanların yaptığı ilk şey, sorunu belediyeye ya da zabıta ekiplerine söylemektir. Ancak belediye konut içi sorunlarla ilgilenmemekte ve herhangi bir işlem yapmamaktadır. Bu nedenle üst kattan su sızıntısı için zabıtaya haber vermeniz sorunu çözmeyecektir.

Durumu Site Yönetime Bildirin

Su sızıntısı sorununuzu site yönetimine bildirebilirsiniz. Yönetim üst kat komşunuzla konuşacak ve tamir için gerekenlerin yapılmasını sağlayacaktır. Yönetimin en önemli kozu komşunuzu ihtar etme yetkisine sahiptir. Komşunuz yönetimin uyarılarına rağmen sorunu çözmeye yanaşmazsa site yönetiminin dava açma hakkı vardır.

Evinize Sigorta Yaptırın

Evinize sigorta yaptırın. Eğer bir sitede oturmuyorsanız ve apartman yönetimi yoksa bu durumda evinize sigorta yaptırabilirsiniz. Sigorta şirketleri bu tip sorunları çözebilir. Ancak sözleşmeye “üçüncü şahısların verdiği zararlar” şeklinde bir maddeyi ekletmeyi unutmayın. Bu maddeyi sözleşmeye ekleterek, üst kat komşunuzun verdiği zararları ona ödetebilirsiniz.

Evi sigortalatarak sorunu çözmek biraz uzun süren bir iştir. Ev sigortalandıktan sonra ortalama bir hafta beklemeniz gerekir. Bir hafta sonra sorun devam ediyorsa, durumu sigorta şirketine bildirebilirsiniz.

Üst Kattan Su Akıyor Ne Yapılmalı?

Noterden İhtarname Gönderin

Üst kat komşunuz sigorta şirketinin uyarılarına kulak asmazsa ve zararı karşılamaya yanaşmazsa ona noter ihtarnamesi gönderebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, size en yakın notere gitmek ve durum hakkında onlara bilgi vermektir.

Üst kattan su akması Noterdeki görevliler şikayetinizi kayıt altına alırlar ve duruma resmiyet getirmektedirler. Daha sonrasında bir ihtarname gönderilir.

Komşunuzu Dava Edin

İhtarnameyi de artık dikkate almazsa komşunuzu dava edebilirsiniz. Bu ve bu gibi problemlerde başvuracağınız mahkeme, sulh hukuk mahkemesidir. Sulh hukuk mahkemelerinde masraflar diğer mahkemelere kıyasla daha düşüktür. Eğer mahkemeyle uğraşmak istemezseniz bir avukata vekalet verin ve tüm işlemleri o halletsin.

Yargıtay Örnek Dava Sonucu

İstanbul’da yaşayan bir kişi üst kat komşusundan evine su sızıntısı olduğu için su sızıntısını gidermesini ve evindeki zararı karşılamasını istemesi fakat komşunun durumu kabul etmemesinden sonra üst kat komşusunu dava  ediyor.

Dava sonucunda Bakırköy 2. Sulh Hukuk Mahkemesi davalının davacıya 1,168 ₺ maddi ceza ödemesine ve evindeki su akması sorununu çözmesi için de 2 gün süre verilmesine karar veriyor.

Komşu Yargıtay’a giderek itiraz ediyor fakat Yargıtay’da davayı onaylıyor. 2020 Kaynaklı NTV Haberi

NTV haber kaynağının özeti: Üst kat komşunuzdan su akıyor ise mahkeme mağdur olanı haklı buluyor ve üst komşuyu kendi sorununu çözmesi için süre verirken alt kattaki sorunlar için de tazminat ödemeye mahkum ediyor.

Üst Kattan Ne Su Damlar?

  • Komşunuz temizlik sırasında güçlü kimyasallar kullanıyorsa fayanslarda bulunan derz dolguları zarar görmüş olabilir. Derz dolguları zarar görür ve özelliklerini kaybederse fayanslara dökülen sular fayansların arasındaki boşluklardan süzülür ve alt kata gider.
  • Çok fazla lavabo açıcı kullanmak boruların aşınmasına neden olur. Eğer komşunuz her lavabo tıkanıklığında lavabo açıcı kullanıyorsa bir süre sonra borularda çatlaklar meydana gelebilir. Bu çatlaklar da alt kata su sızmasına yol açar.
  • Temiz su tesisatında ya da pimaş borularında su kaçağı varsa alt katın tavanından su akabilir. Bu tip durumlarda üst kattakiler durumu fark etmeyebilir, bu nedenle sorunun kendi tesisatlarından kaynaklandığını kabul etmezler.
Oyunuz
[Toplam: 0 Average: 0]

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir